דברי הרב אבינר במאבק למען פולארד

במחאה על המשך מאסרו של יונתן פולארד, פתח אסיר ציון לשעבר בשביתת רעב למשך שלושה ימים מול כינוס הסוכנות בירושלים.

יוסף מנדלביץ', מי שהיה אסיר ציון בבריה"מ, פתח בשביתת רעב למשך שלושה ימים מול מקום כינוסם של חבר הנאמנים של הסוכנות בירושלים, במלון מצודת דוד. מנדלביץ' שובת רעב בקריאה לסייע לשחרורו של יונתן פולארד, הכלוא זה 18 שנים בבית הסוהר האמריקני באשמת ריגול עבור ישראל. היום אחר הצהרים תתקיים מול המלון עצרת המונים למען שחרורו.

מנדלביץ' אומר לערוץ 7 כי הוא בחר להפגין מול כינוס הסוכנות משום שבכינוס משתתפים נציגיו של כל עם ישראל מכל העולם, וכי לו קמה ופעלה למען פולארד כל קהילה בעולם הייתה לכך השפעה. רק במאמץ משותף כלל עולמי אפשר להצליח, אומר מנדלביץ'. הוא מוסיף כי ביקש מיו"ר הסוכנות סליי מרידור כי יאפשר לו לבוא ולדבר בפני הנציגים של יהדות העולם, אך הלה כלל לא השיב לפנייתו, ולכן נקט מהלך שיעורר את שימת לבם של הנציגים.

אל המאבק למען שחרורו של פולארד מתגייס גם הרב שלמה אבינר, רב הישוב בית אל ורב ישיבת עטרת כהנים שבעיר העתיקה. בשיחה בערוץ 7 אמר הרב אבינר כי האמריקנים טפלו על פולארד שקרים רבים וכי הוא קורבן של קנוניות ואינטרסים. אבינר הוסיף כי בישראל וגם בארה"ב חוששים משחרורו שכן אם ישתחרר הוא עלול לחשוף דברים רבים שיפלילו אנשים חשובים באמריקה וגם אישים ישראליים.

פולארד, לדבריו, יודע על דברים רבים שאמריקה עשתה, כגון על מכירת נשק ללבנון, שבו השתמשו ארגוני הטרור נגד ישראל. בפרשה זו, אומר הרב אבינר, מסובכים אישים ישראלים המעורבים ב"פרשות אפלות", כלשונו, כגון בפרשה של אירנגייט, שמעורבים בה עניינים כגון העברות נשק לאירנים, סחר בסמים קשרים לארגוני טרור ועוד ועוד. עמירם ניר, שנרצח בהתרסקות מסוק, אומר הרב אבינר, היה מקושר לפרשה זו וגם שר ההגנה של ארה"ב קספר וינברגר היה מעורב בה. הוא אף נדון ל 26 שנים בבית הסוהר, וחנן אותו הנשיא בוש.

פולארד יודע דברים רבים, וכשיצא הוא עלול להפליל גם אישים ישראליים רמי דרג שהשתמשו במידע שהעביר למטרות שלא תמיד היו טהורות, אמר הרב אבינר.

הרב ציין כי מי שעשה למען פולארד היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתנה את ההסכמים עם האמריקנים בשחרורו, אמר הרב. הדבר כבר היה מוסכם, אך ברגע האחרון אמר הנשיא כי אי אפשר לשחרר אותו. על נתניהו, אומר אבינר, לחצו, והוא נכנע ללחץ. הסבירו לו כי השחרור יעורר הדים בעולם ובעם ישראל. עוד אמר אבינר כי למען פולארד פועלת שדולה של חברי כנסת, שהחתימה על הדרישה לשחרורו 101 חברי כנסת.

הרב אבינר מוסיף ומציין כי גם פנייה לנשיא בוש לחון את פולארד אין בה תועלת משום שאם הוא יצא לחופשי גם בוש יופלל. יש לתבוע משפט חוזר, הוא אומר על בסיס הטענה כי נעשה לו עוול גם בשל העלמת מידע. גם אז, יש לקוות כי השופטים יהיו הגונים. הרב אבינר סיפר כי גם הקהילה היהודית באמריקה מפחדת לעמוד לצדו. אם יתמכו בו, הוא אומר, הם ייחשדו כמי שאינם אמריקנים נאמנים. כדי להדגים טיעון זה ציין הרב את משפטו הראשון של פולארד, שבו ישבו שלושה שופטים. שניים מהם היו יהודים ואחד שחור. שני היהודים הפלילו את פולארד, בעוד השופט השחור צעק חמס, מכיוון שלדעתו היה מדובר בעוול.

הרב אבינר ציין כי תמורת הסכמים שונים שעושים עם האמריקנים הממשלה יכולה לבקש שישחררו אותו.

לדבריו, כדי ללמוד על השתלשלות פרשת פולארד ועל השקרים שטוו סביבו אפשר ללמוד מעיון במאמרו של ג'ון לופטוס, מי שכיהן כתובע הפדרלי בתקופתם של הנשיאים רייגן וקרטר, ושכיום הוא משמש היסטוריון מדיני.

תחת הכותרת "האמת על יונתן פולארד" לופטוס כותב כי כשפולארד נתפס התקשר סנטור צ'יק הכט מנבדה, בכיר בוועדת המודיעין של הסנט, אל כל ראשי הארגונים היהודיים בארה"ב והזהיר אותם שלא יתמכו בשום אופן בפולארד משום ש"חטא חטא נורא ואיום שלא יהיה אפשר אי פעם לחשוף אותו".
כל אלו "המקורבים" בוושינגטון סברו כי הם יודעים את הסוד האיום, שנשען גם על מסמכים כביכול, כי הריגול של פולארד כבר גרם אסון. לפי מה שנטען כלפיו הוא העביר לישראל את רשימת כל הסוכנים האמריקניים שברוסיה, ומכיוון שבמוסד, לפי טענתם, פעל סוכן סובייטי, הוא העביר את הרשימות לרוסיה והתוצאה הייתה שכ 40 סוכנים אמריקנים ברוסיה נלכדו או נהרגו בידי הרוסים.

לופטוס מוסיף כי שירותי המודיעין לא רצו לפרסם כי בעצם ארה"ב איבדה את "העיניים" שלה שמאחורי מסך הברזל מסיבה אחרת, והיא שאבדה כל רשת הריגול האמריקנית ברוסיה. למעשה הרוסים יכלו לתקוף את אמריקה ללא שתהיה בידי האמריקנים ידיעה על כך. כולם "ידעו" את השקר הגס והענק הזה, כלשונו, שייחס את המעשה לפולארד.

במרץ 87', במהלך דיון בבית המשפט בוושינגטון בעניינו של פולארד, הציג התובע מכתב סודי מאת מזכיר ההגנה קספר וינברגר, מכתב שעסק בנזק העצום שגרם פולארד לביטחון הלאומי של ארה"ב. במכתבו האשים וינברגר את פולארד בבגידה באמריקה בכך שמסר מקורות ושיטות לאויב. הכוונה הייתה לבגידה בכל הסוכנים במדינות זרות. וינברגר אף טען כי פולארד הוא המרגל הגרוע ביותר בהיסטוריה האמריקנית והמליץ כי יושת עליו מאסר עולם. מאוחר יותר ציין וינברגר כי היה מעדיף לו הוציאו את פולארד להורג בירייה.

כשבוע אחרי שפולארד נתפס "נחשף" שבתאי קלמנוביץ', שהוגדר מרגל רוסי שחדר לתוך המוסד, כך לטענת האמריקנים. הוא, לטענתם, היה איש הקשר הישראלי של פולארד.

כדי לוודא שפולארד יואשם, כותב לופטוס, הדליף מקור מודיעיני אמריקני לתקשורת על קלמנוביץ' ועל כך שהוא שהעביר מהמוסד מידע רגיש אמריקני לרוסים.

אך כל זה היה שקר, כותב לופטוס. פולארד לא היה רוצח המונים. מי שבאמת עשה זאת, בגד והסגיר את הסוכנות, היה אלדריך איימס, בכיר ב C.I.A., המכור לטיפה המרה, שמכר את רשימת השמות לרוסים תמורת כסף. על פולארד העלילו כי הוא מסר את השמות, והדבר אפשר לאיימס להמשיך ולפעול למען הסובייטים עוד כמה שנים, תוך כדי כך שהוא מרגל ושותה.

גם לאחר שאיימס נתפס הוא הודה כי מכר רק חצי מהשמות, ולכן פולארד נותר בכלאו כמי שמסר רק את מחצית הרשימה. פולארד המשיך לשבת בכלא, כותב לופטוס, והאמת התגלתה רק אחרי שעריק סובייטי חשף את רוברט הנסן, בכיר ב F.B.I., כמי שמסר את הרשימה. ב 01' נלכד הנסן, והודה בהאשמות שיוחסו לו, כדי להימלט מגזר דין מוות. הוא נכלא לכל חייו.

האמריקנים עדיין מחזיקים בסירובם להודות בטעות כלפי פולארד, ולכן הומצאה בקשר אליו תיאוריה חדשה, כי מסירת הרשימה בידי פולארד הייתה בבחינת אימות מידע עבור הסובייטים, שניזונו מסוכניהם.

מי שמצא באותה עת הוכחה לכך שפולארד לא היה יכול לבצע את מה שהואשם בו היו אנשים במודיעין הימי. הם ערכו חקירה שקטה וגילו כי יש הוכחה פשוטה המטהרת את פולארד מאשמת מסירת הרשימות. הרשימות נתונות בתוך כספת במקום מאובטח, וכדי להגיע אליו צריכים להיות בעלי סיווג ביטחוני "הפס הכחול". לפולארד לא היה סיווג כזה. לאיימס והנסן היה. הוכחה זו הייתה בבחינת חומר נפץ, ויכלה לנקות אותו מכל קשר לרשימות של הסוכנים שאותם, לפי הטענה, העביר לישראל.

לופטוס מציין כי הוא ביקש לוודא עניין זה עם פולארד, ואכן הוא אישר באוזניו כי לא היה בידיו סיווג "הפס הכחול". מדובר בממצא שיש בו כדי לפתוח משפט חוזר, כותב לופטוס ומוסיף כי כתובע פדרלי לשעבר ידוע לו שמדובר בהוכחה שיהיה קשה לסתור אותה.

עוד כותב לופטוס כי פולארד בעצם העביר סודות סובייטיים לישראל ולא סודות אמריקניים לסובייטים.
הוא העביר לישראל מידע על כך שהסובייטים סיפקו נשק לכל ארגוני המחבלים במזה"ת. זה היה מידע שארה"ב התחייבה לספק לישראל, והדבר לא בוצע.

כדי להמשיך להצדיק את מאסרו, כותב לופטוס, אמרו כי פולארד העביר רשימת תדרי רדיו סודיים, אבל מדובר במידע פתוח לציבור, שאפשר להשיגו עם מעט טרחה.

לופטוס מציין כי רק לאחר פיגועי 11 בספטמבר הוא התחיל להבין שמאחורי סיפורו של פולארד טמון הסקנדל המודיעיני הגדול ביותר באמריקה.

פולארד, מבלי דעת, כותב לופטוס, חשף את סודו האפל של ממשל רייגן. בלוח התורנויות שפולארד העביר לישראל פורטו שמותיהם וזהותם של הסוכנים הסעודים ושל סוכנים ממדינות ערביות אחרות, שהיו רשומים עד 84'. הרשימה נקראה בעגה המקצועית "הספר הכחול", והיא הייתה בעלת ערך עבור ישראל, אבל לאחר פיגועי 11 בספטמבר המידע ב"ספר הכחול" הפך לחיוני ומבוקש, כולל מצד האמריקנים משום שבתוכו טמונים שמותיהם של הסוכנים, שמות הגורמים מבוכה לסעודים וגם למפעיליהם האמריקנים. בין הסוכנים הסעודים מופיע בין לאדן, שהפך למנהיג הטרוריסטים והקים את אל קעידה. מספר זה גם ניתן ללמוד על כך שכבר בשנת 84' ידעו האמריקנים על הקשר שבין הסעודים לבין הטרוריסטים.

האמריקנים שילמו לסוכניהם הערביים כדי שיילחמו ברוסים, כותב לופטוס, אבל אחרי כן, כשנגמרה המלחמה עם רוסיה, הותירו האמריקנים אחריהם מפלצת, והסעודים נותרו לטפחה.

למרות נסיונות חוזרים ונשנים של ארגוני המודיעין לחשוף את הקשרים שבין הסעודים למחבלים, ב כל פעם שהחקירה התקדמה היה מי שעצר אותה וחיבל בה. מישהו, כותב לופטוס, ניסה להגן על מנהיגי אל קעידה ועל תומכיהם, אילי הנפט הסעודים.

"
הספר הכחול" שפולארד העביר הוכיח את העובדה שהאמריקנים ידעו זמן רב על הקשר שבין הסעודים למחבלים. עוד עולה כי פולארד ביקש להתריע מפני נחשול של טרור העומד להגיע מהמזה"ת, אך איש לא הקשיב לו. פולארד, מציין לופטוס, אמר כי כתב כי עשה טעות בהעבירו את המידע לישראל על דעת עצמו אך בהסתכלות לאחור חטאו היחיד של פולארד היה שהוא צדק.
אף על פי שעבר על החוק לא בגד פולארד בארה"ב, ולא התכוון לבגוד בה, כותב לופטוס. הוא בסך הכל ניסה להגן על ישראלים ועל אמריקנים מפני טרוריסטים.

עוד מציין לופטוס כי פולארד הוא אדם חולה, וכי נראה שהאמריקנים מנסים להרוויח זמן בתקווה שימות לפני שיצא מכלאו.

הרב אבינר אמר עוד בשיחתו כי המלחמה עבור פולארד היא קודם כל מלחמה עבור יהודי שעושים לו עוול אבל גם עבור יהודי שמסר נפשו בשביל מדינת ישראל ושעשה לה טובה עצומה. כמו כן מדובר במלחמה בעד האמת ונגד השקר.

גם הרב אבינר ציין כי פולארד נתון במצב קשה, וכי האמריקנים מבקשים למשוך זמן כדי שהוא ימות. אם יתגלו דברים אחרי כן זה יהיה יותר קל. (ש.ל.)